Evropský parlament je jediným nadnárodním parlamentním shromážděním na světě a jediným orgánem Evropské unie voleným přímo občany. Zastupuje přibližně 500 miliónů občanů ze 28 členských států EU.
Volby se konají každých pět let. Při volbách v červnu 2009 uplynulo již třicet let od doby, kdy občané poslance poprvé volili v přímých všeobecných volbách. Pozn. První přímé volby do Evropského parlamentu se konaly v roce 1979.
Evropský parlament má v současné době 766 členů z 28 členských zemí EU. Pozn. po volbách v roce 2014 se počet europoslanců sníží na 751 (dáno Lisabonskou smlouvou). Každá země má odpovídající počet křesel v Parlamentu podle její velikosti. Nejvíce poslanců pochází z Německa, nejméně z Malty.
Ačkoli je oficiální sídlo EP ve Štrasburku (Francie), EP vykonává svou činnost na třech místech: ve Štrasburku, v Bruselu (Belgie) a Lucemburku (Lucembursko).
- Ve Štrasburku se jednou do měsíce konají plenární zasedání EP (jsou veřejná). Na plenárních zasedání rozhodují europoslanci o tom, co se stane evropským právem.
- V Bruselu se konají výborové schůze a schůze politických skupin.
- V Lucemburku je sekretariát EP.
Poslanci EP spolu zasedají podle své politické příslušnosti, nikoliv podle příslušnosti státní. Sdružují se do politických skupin, kterých je v EP 7 + nezařazení poslanci. Žádná politická skupina nemá v Parlamentu většinu – proto spolu musí vzájemně spolupracovat.
V čele EP stojí předseda, který je zvolen na ustavující schůzi EP. Je volen na období dva a půl roku. Předseda zastupuje Parlament u ostatních orgánů EU a rovněž ve světě, přičemž je mu nápomocno 14 místopředsedů. Předseda EP podepisuje společně s předsedou Rady všechny legislativní akty, které byly schváleny ve společném rozhodování.V roce 2009 byl zvolen předsedou EP Jerzy Buzek z Polska, jako první osoba z východní Evropy. Současný předseda je Martin Schulz z Německa.
Parlament má tři hlavní úlohy:
- Společně s Radou sdílí legislativní pravomoc, tj. pravomoc přijímat právní předpisy. Skutečnost, že parlament je přímo volen občany EU, pomáhá zajistit demokratickou legitimitu evropského práva.
- Parlament vykonává demokratický dohled nad ostatními orgány EU, zvláště nad Komisí. Má pravomoc schválit nebo zamítnout navrhovaného předsedu Komise a komisaře a právo vyslovit Komisi jako celku nedůvěru.
- Společně s Radou kontroluje rozpočet EU, a může proto ovlivnit výdaje EU. Na konci rozpočtového procesu přijímá nebo zamítá celý rozpočet.