Třetí meeting projektu YOU ARE WELCOME

Ve dnech 23. – 26. 5. 2018 se uskutečnil již třetí meeting projektu You Are Welcome, tentokrát v Budapešti.

Meeting pořádala maďarská organizace Gláser Jakab Emlékalapítvány. Partneři projektu se zde setkali, aby projednali dosavadní pokrok, zhodnotili vývoj projektu a nastínili další kroky.

S mnoha již realizovanými aktivitami projektu sdíleli partneři průběh jednotlivých aktivit projektu ve svých zemích, výzvy, kterým museli čelit a osvědčené postupy a poskytli zpětnou vazbu o tom, jak si myslí, že vy projekt měl pokračovat ve svých závěrečných fázích. Hlavním cílem akce bylo ověřit současný pokrok projektu a jeho dosavadní vliv na základní cíle projektu, což je například boj proti nenávistným projevům vůči migrantům.

Program setkání byl naplněn různými činnostmi, první den setkání probíhalo v Izraelském kulturním institutu, kde v odpoledních hodinách proběhla i prezentace Amnesty International Maďarsko o minulé a současné situaci uprchlíků a přistěhovalců v Maďarsku.

Dále se partneři projektu setkali se zástupcem maďarského helsinského výboru, kde bylo toto téma zpracováno podrobnějším pohledem, a zároveň se partneři dozvěděli o překážkách, s nimiž se setkávají nevládní organizace a jiné společenské organizace v boji proti nenávistným projevům v Maďarsku .

Během večeře se účastníci meetingu setkali s Amidem, uprchlíkem z Afghánistánu, žijícím v Budapešti, a poslechnout si jeho příběh o příchodu do Budapešti a 8 letech života v Maďarsku.

Druhý den byli partneři projektu pozváni na přednášku a diskusi o dějinách Maďarska a jeho minulých a současných postojích k migrantům a uprchlíkům pod vedením profesora Michaela Millera z Středoevropské univerzity v Budapešti, která se konala v synagoze Teleki tér. Poté místní uprchlická organizace Menedék – Migránsokat Segítő Egyesület informovala partnery o práci, kterou dělají v Budapešti místně, aby pomohly zmírnit současnou situaci, s níž se uprchlíci v Maďarsku setkávají. Večer se všichni partneři zúčastnili veřejné události “Vítej” v Budapešti, která se skládá z koncertu živé hudby, fyzického divadelního představení a projekce filmu “Občan”, od režiséra Rolanda Vranika.

Celý meeting byl velmi úspěšný a plný zajímavých aktivit. Závěrečný meeting se bude konat v listopadu v německých Drážďanech, ale do té doby čeká všechny partnerské organizace ještě několik aktivit.

Příspěvek byl publikován v rubrice O Institutu. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.